Project Description

Leczenie zespołu bólu kręgosłupa i stawów obwodowych

Dolegliwości bólowe w zakresie kręgosłupa są niezwykle powszechne we współczesnym społeczeństwie i występują u osób po 40 r. życia a nawet młodszych. Bóle kręgosłupa najczęściej występują w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów. Do wczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych i dużego nasilenia dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz innych stawów obwodowych przyczynia się w dużej mierze otyłość. U ponad 80% osób otyłych występują dolegliwości stawowe na tle zwyrodnieniowym. Również w cukrzycy wcześniej występują różnego typu zmiany stawowe. Dlatego też lecząc te choroby metaboliczne nie można pominąć również przewlekłych chorób kręgosłupa oraz stawów kolanowych czy biodrowych. Równoległe leczenie chorób metabolicznych i choroby zwyrodnieniowej stawów przynosi chorym największe korzyści. Nasz program leczenia ukierunkowany jest na odciążenie kręgosłupa i stawów kończyn dolnych za pomocą zabiegów balneologicznych, ćwiczeń fizycznych i fizykoterapii chorób stawowych. Metody balneofizykalne stosowane u chorych mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające i wzmacniające mięśnie i zwiększające zakres ruchów a wiec fizycznie usprawniające. Pacjentów, którzy mają dolegliwości bólowe kręgosłupa bez towarzyszącej otyłości czy cukrzycy również leczymy metodami uzdrowiskowymi tj. kąpielami leczniczymi, borowiną, ćwiczeniami fizycznymi oraz zabiegami z zakresu fizykoterapii. Leczenie to jest bardzo skuteczne u większości chorych z przewlekłymi zespołami bólowymi kręgosłupa i stawów obwodowych.

Leczenie zgodnie z zaleceniami (z poniższego zakresu):
> Balneoterapia
– zabiegi rehabilitacyjne wykorzystującymi wody lecznicze w różnych temperaturach, peloidy i gazy w celu leczenia schorzeń pacjenta.
> Kinezyterapia – leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji.
> Fizykoterapia – jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (Słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).
> Hydroterapia (wodolecznictwo, akwaterapia) – metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.
> Termoterapia (zimno i ciepłolecznictwo) wykorzystujące energię cieplną w celach leczniczych. W przypadku zabiegów dostarczających do organizmu ciepło nazywana jest ciepłolecznictwem, lub jeśli stosowane zabiegi powodują odebranie ciepła organizmowi nazywana jest zimnolecznictwem, którego szczególną formą jest krioterapia, czyli zabiegi lecznicze z zastosowaniem temperatury poniżej 0 °C. Pomimo różnic zabiegi termoterapii mają wspólny efekt biologiczny, przejawiający się zmniejszeniem nasilenia bólu, rozluźnieniem mięśni. W przypadkach ostrych odczynów zapalnych leczenie zimnem hamuje ten odczyn w przypadkach przewlekłych procesów zapalnych efekt ten uzyskuje się ciepłolecznictwem.

Usługa zawiera:

 • Konsultacja specjalistyczna (profesorska)

 • Analiza dostarczonej dokumentacji medycznej

 • Badanie fizykalne

 • Podstawowa diagnostyka

 • Ustalenie programu leczenia

 • Leczenie zgodnie z zaleceniami (4 zabiegi dziennie, pon.–sob.)
  – balneoterapia
  – fizykoterapia
  – kinezyterapia
  – hydroterapia
  – termoterapia (zimno i ciepłolecznictwo)

 • Leczenie dietetyczne

 • Edukacja zdrowotna

 • 13 / 20 noclegów w komfortowym pokoju 2 osobowym z łazienką

 • Wyżywienie z uwzględnieniem zaleceń
  dietetycznych

Informacje uzupełniające

Medyczny program autorski prof. dr hab. med. Ireny Ponikowskiej monitorowany osobiście przez autorkę. Program w dopracowaniu.

Pakiet rozpoczyna się w niedzielę od godz. 16:00 wraz z obiadokolacją i kończy się śniadaniem i wyjazdem w sobotę o godz. 11:00.

Prosimy o zabranie posiadanej dokumentacji medycznej.

  CENNIK USŁUGI

Pakiet | 14 dni2660 PLN
Pakiet | 21 dni3990 PLN

  DOSTĘPNOŚĆ USŁUGI

Ciechocinek | woj. kujawsko-pomorskie

+48 601 688 702

Zarezerwuj

Nie zwlekaj. Liczba miejsc ograniczona